Göran Malmvall, skåp, modell "810", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1950-tal.
Furu, dörrpar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 120 cm, djup 40 cm, höjd 110 cm.
Slitage, märken och fläckar, smärre torrsprickor, låshus saknas. Nyckel saknas.
Ur serien ”Svensk Fur”.