Axel Einar Hjorth, skåp, ”Lovö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Syrbetsad furu med järnsmidda beslag, dörrpar med bakomliggande hyll- och lådinredning. Längd 102 cm, djup 46 cm, höjd 155 cm. Nyckel finns.
Slitage och skador, fläckar och märken, en stötskada på kortsidan, ett gångjärn något böjt.
Modellen formgiven 1932.