Oscar Nilsson, tillskrivna, 8 stolar (6+2) , sannolikt utförda hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.
Stomme i betsad ek, sitsar i brunt läder, sitthöjd 42 cm, höjd 82 cm.
Senare läder, slitage.
Enligt uppgift inköpte på Tengvalls möbler i Ängelholm i samband med giftermål, 1936.