Arne Jones, "Universum".
Signerad på plakett "Universum A Jones 1967 Frölunda Torg Göteborgsbostäder". Ställbara cirklar i mässing, monterad på träsockel. Höjd 31 cm inklusive träsockel.
Ställvis slitage. Vissa fläckar.
Rolf Söderberg, "Arne Jones", SAKs publkation nr 100, 1991, jfr sid 134-135.
Den 10 september 1967 invigdes skulpturen ”Universum” på Frölunda torg