Boréns, bordslampa, modell "B8445", Borås, 1940-tal. Proveniens Sven Lundh.
Oktagonalt ben av mahogny på rund fot. Delvis perforerad skärm av mässing. Två ljuspunkter. Märkt B 8445. Diameter 40, höjd 50 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Bucklor.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.