Erik Höglund, takkrona, Eriksmåla glas, 1960-tal. Proveniens Sven Lundh.
Mässing och glas. Fyra ljusarmar för ett ljus vardera samt elektrifierad för en glödlampa. Etikettmärkt Eriksmåla. Diameter 48, höjd 95. Två extra krokar medföljer à 22,5 cm vardera medfljer.
Ej funktionstestad. Smärre nagg samt ett glasklot med större skada. Ljuspiporna med ställvis brännmärken. Något slitage.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.