Erik Höglund, pall, "Grisen", Kopparfly, 1960-tal, proveniens Sven Lundh
Stomme av bok. Klädd med sadelgjord. Brännmärkt. Erik Höglund Kopparfly Made in Sweden. Längd 60, bredd 29, höjd 27,5 cm.
Märken, smärre slitage.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.