Grete Jalk, matbord, för Poul Jeppesen, Danmark, 1960-tal, proveniens Sven Lundh
Teak, laminerade skivor. Diameter 136, höjd 70 cm. Två iläggsskivor á 55 cm. Total längd 246 cm.
Blekt, nött, märken, repor, slitage.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.