Mogens Koch, fällstolar ett par, "MK16", licenstillverkad av Källemo. Proveniens Sven Lundh.
Stomme av bok. Rygg, sits och armlän av skinn. Ena brickmärkt Licenstillverkad Källemo Sverige. Sitthöjd 39, bredd 56, höjd 88 cm.
Något slitage. Fläckar. Några bristningar i skinnet.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.