Gianfranco Frattini, fåtöljer, ett par, ”Bull Chair”, Cassina, Italien, efter 1987.
Helklädda i svart läder, profilerade ben i svartlackerat trä. Sitthöjd 40 cm, höjd 82 cm, bredd 105 cm.
Slitage.
Privatsamling, Sverige. Inköpt på Thysells Möbler i Anderslöv, i början av 1990-talet.