Poul Kjaerholm, fåtölj, PK22, Fritz Hansen, Danmark, ROOM100 Special 2019 Edition.
Sits av nyanserat läder med stomme av metall. Etikettmärkt samt stämplad i stomme. Sitthöjd 35 cm, höjd 71 cm, bredd 64 cm.
Ställvis slitage.
Såldes under 1 år hos Room100 för att fira Poul Kjaerholm (1929 – 1980) 90 år.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.