Florence Knoll, sideboard, Knoll, 1970-tal.
Stomme fanerad i ek, skiva i vit Calacattamarmor, benställning i förkromad metall, fronten med skåp. Höjd 65 cm, längd 190 cm, djup 45,5 cm.
Slitage.
Erik Wintzell, marknads- och försäljningschef för Knoll Skandinavien.