Contemporary Design Online F537

Välkommen att utforska ett spännande utbud av möbler och lampor i temaauktionen Contemporary Design Online – en auktion som presenterar ett kurerat urval av samtida formgivning, tillsammans med ett antal nyproducerade designklassiker.

Som en reaktion mot modernismen utvecklades formgivningen under det sena 1900-talet i en mer individualistisk och lekfull riktning. Material, konstruktion, form och färg behövde inte längre underordnas formella strukturer och traditioner. Detta nådde sin kulmen under den postmoderna rörelsen på 1980-talet, men dess efterverkningar sträcker sig ända in i våra dagar.

Utforska hela auktionen, där möbler av samtida formgivare som Jonas Bohlin, John Kandell, Philippe Starck, Patricia Urquiola, Tobia Scarpa, Giorgio Cattelan och Mats Theselius finns representerade. Dessa samtida klassiker möter även moderna designikoner som Le Corbusier, Poul Kjærholm och Alvar Aalto, vars verk har stått emot tidens skiftande stilideal och fortsatt vara relevanta i vår samtid. Missa inte heller de två schackspelen av konstnären Evelina Kroon som säljs till förmån för WaterAids arbete för att alla människor ska ha tillgång till rent vatten, toaletter och hygienmöjligheter.

80 föremål
Jonas Bohlin, karmstol, "Concrete", Källemo.
6d 1 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Achille & Pier Giacomo Castiglioni, pall, "Sella".
6d 1 tim
3 750 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Jonas Bohlin, bokhylla, "Zink", Källemo.
6d 1 tim
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Karl-Johan Hjerling, pall, 2000-tal.
6d 1 tim
1 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, "The Great 1", Luxo.
6d 2 tim
5 799 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Tom Dixon, bordslampa, "Base", samtida.
6d 3 tim
1 232 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAF Studio, piedestal, "Bleck 800", ed. 1/3.
6d 3 tim
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK