Sven Erik Skawonius, vas, slipat klarglas, Kosta 1940-tal.
Slipad och blästrad dekor, signerad Kosta Skawonius 157, höjd 18,5 cm, diameter 13.5 cm.
Smärre kantnagg.
En snarlik modell visades i svenska paviljongen på världsutställningen i Bryssel 1935.
Derek E. Ostergard & Nina Stritzel-Levine (red.), The Brilliance of Swedish Glass 1918‑1939 An Alliance of Art and Industry, 1996, jämför snarlik modell s. 268.
Sven Erik Skawonius gjorde punktinsatser för Kosta 1934‑35 samt 1944-50 och tog sig då an glaset på ett nytt och okonventionellt sätt. i en kombination av slipat och blästrat glas där matta och klara ytor ställs mot varandra framträder stiliserade grenverk.