Siri Meyer, Hamnbild från Mallorca.
Signerad på etikett på baksidan. Utförd på 1920-talet. Akvarell och gouache på papper 37,5 x 26 cm.
Ej examinerad ur ram. Vågigt blad. Fläck i nedre högre hörnet.
Konstnärens familj.
Stockholms Auktionsverk, Modern Art & Design, 24-25 oktober, 2012, kat. nr 706.
Bukowskis, Stockholm, Modern art & Design 656, kat. nr 548.
Norrköpings konstmuseum, "Siri Meyer - På resande fot", 2010.