Förgylld, bronserad och bemålad. Ramverk med dekor av pärlstav och kymation, krön och nederdel med infällda antikiserande gouacher. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 120, bredd 57,5 cm.
Glas med spricka (ca 13cm). Senare bronsering. Förgyllning med slitage.