I form av en sittande moder med två barn varav ett i hennes knä och det andra lekandes vid hennes sida, den andra figurgruppen i form av en sittande far med två barn vid hans sida. Monterade på förgyllda bronssocklar med pärlstavsdekor. Höjd 28-31 cm.
Skador. Lagningar.