1800-talets andra hälft. Mörkblå samt mörkbrun botten med stora stiliserande palmetter blommor och hörnornament. Benvit huvudbård med stiliserad ranka.
Ställvis omfattande slitage. Lagningar. Skadad kortsida.
Inköpt hos JP Willborg, Stockholm. på 1990-talet
Jämför Die orientalischen Knüpfteppiche im MAK [Elektronisk resurs], Böhlau, Wien, 2001 nr.112, s.306-307