Boett i silver av Peter Strömqvist (boettmakare verksam i Stockholm 1765-1781/82. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, signerad "Jac : Kock / Stockholm", förgyllt verk signerat och numrerat "Jacob Kock Stockholm / No.247". Spindelgång. Diameter cirka 61mm.
Slitage. Boett med bucklor. Urtavla med naggar och sprickor. Ej funktionstestad.