Stolar, ett par, Stockholmsartbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Förgyllda med bronspatinerade detaljer. Genombruten rygg med sk nollgaller. Sarger med dekor av lagerstav. Bladhölstrade ben med rosettanfanger. Sitthöjd 43, höjd 82 cm.
Nollgaller med lagningar. Slitage. Förstärkningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.