Karaff, Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverad av Anders Spolander.
Graverad och slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, inramat av sädesax och voluter, slipade oliver och pärlbård. Numrerad no. 18 å botten. Höjd 29 cm.
Nagg vid mynning. Slitage.
Auktionen avslutas
8 dagar 19 timmar
1 000
91
99
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 100 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor