Karaff, Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverad av Anders Spolander.
Graverad och slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, inramat av sädesax och voluter, slipade oliver och pärlbård. Numrerad no. 18 å botten. Höjd 29 cm.
Nagg vid mynning. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.