Förgylld och patinerad brons. Fasetterat kolonnskaft på avslutande lejontassar och rund fotplatta. Dekor i relief av kymation- och lagerstavsbård. Runda godronnerade ljuspipor. Lösa ljushattar. Höjd 26,5 cm.
Förgyllning med slitage. Snarlika kompletterade ljushattar.