Spegellampett, för ett ljus, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Oval form. Krönande bandfläta. ramverk med dekor av kymation. Ljusarm av mässing. Kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 71, bredd 47,5 cm.
Renoverad och kompletterad. Krön med sprickor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.