Väggpendyl, Rokoko, 1700-tal.

Väggpendyl, Rokoko, 1700-tal.

Förgyllt och bronserad fodral med rik skulpterad dekor av rocailler och blommor. Emajlerad urtavla med romerska siffror med visare i mässing. Höjd 87 cm, bredd 48 cm. Pendel medföljer.

Renoverad. Kompletterad. Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Skada på höger sida av fodral. Fläckar.

Utropspris
2 500 SEK