Förgyllt och bronserad fodral med rik skulpterad dekor av rocailler och blommor. Emajlerad urtavla med romerska siffror med visare i mässing. Höjd 87 cm, bredd 48 cm. Pendel medföljer.
Renoverad. Kompletterad. Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Skada på höger sida av fodral. Fläckar.