Förgylld och bronserad. Krön med dekor av urna, valvformad båge och draperade lagerfestoner. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Signerad CGF samt märkt med Stockholms hallstämpel 1778. Höjd 80, bredd 33 cm.
Senare bronsering. Urna med lagning. Små spår av maskstungning.