Förgylld brons. Ljusstakar med kolonnskaft, reliefdekor och rund fotplatta. Höjd 20 cm. Bordspendyl med dekor av lyra och valfiskar. Urtavla av mässing med romerska siffror. Längd 20, bredd 13, höjd 30 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.