Kista, Allmoge, Hälsningland, daterad 1819.

Polykromt bemålad. Beslag av smidesjärn. Rektangulär form med ett upphöjt parti på lock. Dekor av blomsterslingor samt blomsterbuketter och en krona. Locket med invändig vit bemålning samt dekor av en man med skrift. Daterad 1819 samt monogram PJS.
Inredning av läddika. Bredd 87,5 cm, djup 51,5 cm, höjd 49,5 cm.

Insida av lock med äldre/ursprungligen målning, utvändig dekor senare bemålad. Lås saknas. Torrsprickor. Färgbortfall. Aningen lös lock. Ställvis slitage avrepor samt märken. Kompletterad.

Utropspris
5 000 SEK