Förgylld, bronserad, bronspatinerad och bemålad. Skulpterad dekor av parställda gripar, palmetter, bladrosetter. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelgas. Signerad G. Lindberg samt märkt med Stockholms hallstämpel 180?. Höjd 103, bredd 55 cm.
Smärre dekorskador. Påbättrad bronsering. Visst ytslitage.