Mahogny samt mahognyfaner. Beslag av mässing. Skuren dekor av halvfyllda kannelyrer. Fem lådor i tre lådvarv. Skiva av svartgråspräcklig marmor. Längd 130, brwedd 59,5, höjd 86 cm. Nyckel finns.
Lackyta med visst slitage. Bakstycke med spår av maskstungning. Skiva med naggar och ett avslag i bakre hörn om ca 4 cm.