Praktfat, 2 st, historismus, majolika, Italien, sent 1800-tal.
Ett fat dekorerat med Venus omringad av najader samt en trinot. Ett fat med turkisk-inspirerat motiv av figurscen i ett trädgårdslandskap. Brämen dekorerad med putti. Diameter 46 cm vardera.
Krackelyr. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.