Mahogny och mahognyfaner. Bärhandtag av mässing. Under lock inredning av 15 flaskhållare samt sex lådor, varav en fem fyra skjutlock. Spruta av tenn samt våg av mässing och silver, stämplad Otto Lindeberg, Stockholm 1898, medföljer. Längd 23, bredd 23, höjd 26 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre borftall. Lås kärva men fungerar.