Fanerad med rosenträ och amarant i parkettläggning. Beslag och listverk av förgylld mässing. Bakom klaff inredning av smålådor och fack, i sargen låda. Signerad IHREMRS på bakstycket samt märkt med snickarämbetets runda stämpel. Längd 100, bredd 53,5, höjd 103 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerresningar och skador. Omarbetad underdel samt sarg med senare lås.. Ett löst beslag medföljer.