Förgylld brons. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Dekorerad med bland annat lejonmaskaroner och krönande urna med medaljong. Bredd 34, höjd 46 cm. Pendel saknas.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Något slitage. Smärre fläckar. Nyckel saknas.