Förgylld metall. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror, märkt J.Picaut montargis. Dekorerad med lagergirlander, lejonmaskaroner, akantuslös samt krönande urna. Urverket märkt H&F Paris. Fodralet märkt Mourey. Höjd 41, bredd 23 cm. Pendel saknas.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Något slitage och fläckar. Smärre bristningar. Lucka samt glas saknas. Nyckel saknas.