Polykrom emalj på koppar samt förgylld mässing. Dekor av landskapsscener inom reserver. Ett etui med sytillbehör. Längd 78 - 92mm.
Smärre slitage. Ett etui saknar tillbehör. Båda med lagningar kring tryckknapp.
Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.