Karmstolar, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.
Bemålade och delvis förgyllda. Rektangulär ryggbricka. Skuren dekor av kymation, överkragade och kannelerade ben med rosettanfanger. Signerade IEH samt en märkt med Stockholms stolmakarämbetes etikett. Sitthöjd 42, rygghöjd 85 cm.
Auktionen avslutas
8 dagar 22 timmar
2 000
181
197
Utropspris
15 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 200 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor