"Commode aux bustes des femmes". Fanerad med fruktträ och lönn. Beslag av förgylld brons. Tre lådor. Skiva av gråsvartspräcklig marmor. Längd 125, bredd 64, höjd 82 cm.
Fanerskador och lagningar. Skiva med ifyllnader. Renoverad. Senare lås. Sliten förgyllning. Nyckel saknas.