Förgylld och bronserad. Rik delvis genombruten dekor av rocailler snäckformationer och blommor. Ramverk med infällda listglas. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Singerad med brännstämpel N.M samt märkt med Stockholms hallstämpel 177?. Höjd 125, bredd 56 cm.
Senare bronsering. Renoverad. De stora spegelglasen 1800-tal samt de nedre med skador. Bakstycke original.