Det äldre kruset med insvängd midja, dekor med bladverk och blomma i blått och vitt, höjd 22 cm.
Det yngre kruset balusterformat, dekor i blått och vitt med texten "Tabac De. Bresil." omgivet av blommor och ornament, höjd 20,5 cm.
Nagg. Större kruset lagat med ldre klammerlagningar.