Mahogny, skivan klädd med grönt läder med guldpräglad bård. Tre lådor i sargen. Två hurtsar med tre lådor var. Draghandtag i mässing. Längd 168 cm, bredd 104 cm, höjd 77 cm.
Åldersrelaterat slitage. Hackmärke/fanerskada vänster kant. Märken, repor.. Nyckel saknas.