Moser

(Tjeckien, Född 1857)
Moser
(Tjeckien, Född 1857)

Vaser, två stycken och skål, "Fipop", glas och uranglas, Moser, Tjeckoslovakien, 1911-1938.

Troligen Leo Moser. Skål och en vas gulgrönt uranglas "Radion", den större vasen i mörkgrön glasmassa "Smaragd". Etsad förgylld s.k. oroplastic-dekor "oroplastique" föreställande antikiserande mytologiska stridsscener. Höjd 10,5-34 cm. Stor vas signerad 'Moser Karlsbad Čecho Slovakia' mindre vas och skål signerade 'Made in Čecho Slovakia Moser Karlsbad' respektive 'Made in Czecho Slovakia Moser Karlsbad'.

Slitage. Repor.

Jan Mergl, Lenka Pánková, "Moser 1857-1997", 1997, jämför illustrationer s. 114-115.

Formgivare

År 1857 öppnade den 24-årige glasgravören Ludwig Moser ”Ludwig Moser & Sons” i Karlovy vary i Böhmen, Österrike-Ungern. Han hade tidigare gått i lära hos gravörerna Mattoni och Hoffmann. Glasverkstaden arbetade inledningsvis med polering och gravyr av glas. Vid världsutställningen i Wien 1873 gav kejsar Franz Joseph I Moser uppdraget att formge glas för hovet. År 1916 blev sönerna Leo, Richard och Gustav Moser ägare till glasbruket. Leo Moser, konstnärlig chef, var pionjär när det gällde nya typer av färgat glas som togs fram med hjälp av ädelmetalloxider. Han utvecklade också den oroplastiska dekoren; förgyllda band med syraetsade dekorationer. Tekniken introducerades under mitten av 1910-talet. Moser var en av de få tjeckoslovakiska glasmästare som signerade sina föremål.

Utropspris
5 000 SEK

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75