Stolar, åtta stycken, av Anders Eriksson, Hassungared, 1800-talets första hälft, Empire.
Sk. "Trafalgar chairs". Björk och eboniserat trä. Svängda ben. Genombruten rygg med bricka och repstav. Stoppad sits. Signerade AES:H. Sitthöjd ca 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor, märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.