Sidenbroderier, fyra stycken, Kina, delvis 1700-/1800-tal, Qingdynastin.

Runda broderier med motiv av drakar och den flammande pärlan omgivna av molnformationer, vävda monteringar med motiv av lyckobringande föremål, fodrad med svart siden respektive blå textil, diameter 34,5-41,5 cm.
Broderi med motiv av fladdermöss bland ruyiformade moln samt lyckobringande föremål i skummande vågor. Ursprungligen nederdel av rock, vävd montering med motiv av krysantemum mot benvit bakgrund, fodrad med gult siden. Bildyta 53,5 x 32,5 cm, totalmått 67 x 45,5 cm.
Broderi delvis i metalltråd och s.k. forbidden knots, motiv av fladdermöss, lyckobringande objekt och blommor mot mörk bakgrund med vävda blommor. Vävd montering med motiv av stiliserade blommor och lyckobringande symboler. Bildyta 74,5 x 39,5 cm.

Fläckar. Slitage. Tråddragning/lösa trådar.

Proveniens

Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.

Klubbat pris
7 014
620
635
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
29 sep 10:46
7 014 SEK
29 sep 10:46
6 814 SEK
29 sep 10:45
6 614 SEK
29 sep 10:45
6 414 SEK
29 sep 10:44
6 201 SEK
29 sep 10:43
6 001 SEK
29 sep 10:43
6 000 SEK
29 sep 10:43
5 601 SEK
29 sep 10:43
5 401 SEK
29 sep 10:04
5 200 SEK
27 sep 2:11
5 000 SEK
25 sep 6:30
4 600 SEK
25 sep 0:14
4 400 SEK
24 sep 12:49
4 200 SEK
22 sep 1:06
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75