David Klöcker Ehrenstrahl, hans ateljé

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

David Klöcker Ehrenstrahl, hans ateljé, "Bengt Oxenstierna af Korsholm och Wasa" (1623-1702)

Duk 145 x 120 cm. Ram i rokoko.

Smärre färgbortfall, retuscher, krackelerad.

Proveniens

Tidigare i grevinnan Siri Oxenstiernas samling, Stockholm.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band II, sid 605. (SPA 1926:368)

Klubbat pris
72 000
6 360
6 557
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
10
29 sep 18:36
72 000 SEK
11
29 sep 18:36
70 000 SEK
10
29 sep 18:32
66 000 SEK
9
29 sep 10:47
64 000 SEK
10
29 sep 10:46
54 000 SEK
9
29 sep 10:46
52 000 SEK
10
29 sep 8:32
42 000 SEK
9
27 sep 17:30
40 000 SEK
8
26 sep 21:50
30 000 SEK
26 sep 16:16
25 000 SEK
8
26 sep 15:57
22 000 SEK
25 sep 17:57
20 000 SEK
25 sep 14:50
14 000 SEK
25 sep 14:43
12 500 SEK
25 sep 10:05
12 000 SEK
24 sep 18:16
11 000 SEK
23 sep 13:06
9 999 SEK
22 sep 22:59
8 000 SEK
22 sep 22:32
7 000 SEK
20 sep 20:26
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801