Förgylld mässing samt förgyllt och bronspatinerat trä. Modellerad som jupiters örn uppbärande urhuset. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror, signerad "Eduard Engelbrechten / Stockholm". kvartLängd 25, bredd 15, höjd 42,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Urtavla med emaljbortfall. Smärre dekorskador. Ej funktionstestad.