Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (urmakare verksam i Stockholm 1815-45), Empire.

Förgylld mässing samt förgyllt och bronspatinerat trä. Modellerad som jupiters örn uppbärande urhuset. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror, signerad "Eduard Engelbrechten / Stockholm". kvartLängd 25, bredd 15, höjd 42,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Urtavla med emaljbortfall. Smärre dekorskador. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
15 100
1 358
1 437
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (35 bud)
29 sep 13:37
15 100 SEK
8
29 sep 13:37
14 600 SEK
29 sep 13:36
14 000 SEK
8
29 sep 13:36
13 500 SEK
8
29 sep 13:35
13 400 SEK
29 sep 13:34
12 900 SEK
8
29 sep 13:34
12 500 SEK
29 sep 13:34
11 500 SEK
8
29 sep 13:34
11 000 SEK
29 sep 13:34
10 500 SEK
8
29 sep 13:34
10 000 SEK
29 sep 13:33
9 200 SEK
8
29 sep 13:32
9 000 SEK
29 sep 13:32
8 900 SEK
29 sep 13:31
6 200 SEK
8
29 sep 13:07
6 000 SEK
29 sep 13:07
5 900 SEK
29 sep 13:07
5 700 SEK
8
29 sep 13:07
5 500 SEK
29 sep 11:23
4 940 SEK
29 sep 11:23
4 740 SEK
25 sep 5:00
4 700 SEK
24 sep 18:15
4 500 SEK
24 sep 18:15
4 400 SEK
24 sep 17:03
4 200 SEK
24 sep 17:03
4 000 SEK
22 sep 7:20
3 533 SEK
22 sep 7:20
3 333 SEK
21 sep 18:55
3 200 SEK
21 sep 18:55
3 000 SEK
21 sep 13:48
2 800 SEK
21 sep 13:48
2 600 SEK
21 sep 9:13
2 400 SEK
21 sep 9:13
2 200 SEK
20 sep 19:18
2 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71