Bemålad i vitt samt med dekorationsmålning av blomster utfört av Anna Wallenberg (1838-1910). Klaff med bakomvarande inredning av smålådor och fack, därunder tre lådor. Längd 92, bredd 51,5, höjd 115 cm.
Slitage. Skador. Omarbetad, bla med senare målning. Nyckelbussningar samt lås saknas till klaff. Nyckel saknas men lådorna ör olåsta.