Stomme av björk och fur. Spelplan fanerad med alrot, alm och svärtat lövträ. Vardera kortsida med utdragbara ljusbrickor. Brännmärkt på undersidan: "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR : No 123" samt med Köpings hallstämpel. Backgammonpjäser medföljer. Längd 90, bredd 44,5, höjd 72 cm.
Smärre lagningar. Skiva saknas.