Rökelsekar, brons och cloisonné, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Tripod. Hänklar i form av mytoligiska väsen, genombrutet lock med lockknopp i form av fohund med brokadboll. Dekorerat med röd och grön cloisonné mot ljusblå bakgrund. Höjd 15 cm.

Slitage. Märken.

Proveniens

Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.

Klubbat pris
700
63
67
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
29 sep 10:34
700 SEK
29 sep 10:34
650 SEK
29 sep 10:34
500 SEK
29 sep 10:34
450 SEK
27 sep 23:15
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75