Rökelsekar, brons och cloisonné, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Tripod. Hänklar i form av mytoligiska väsen, genombrutet lock med lockknopp i form av fohund med brokadboll. Dekorerat med röd och grön cloisonné mot ljusblå bakgrund. Höjd 15 cm.
Slitage. Märken.
Proveniens
Sirishov, Kgl Djurgården, Stockholm.
Klubbat pris
700
62
64
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
29 sep 10:34
700 SEK
29 sep 10:34
650 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 2
29 sep 10:34
500 SEK