Dekor i bianco sopra bianco samt underglsyrblått. Märkt "Terrin nytillverkad 1976 för Rörstrands 250-års jubileum Originalet från 1758 försett med ovan återgiven bottenmärkning", numrerad 183/1800 samt målarsignatur. Längd 37 cm. Certifikat medföljer.
Obetydligt ytslitage.